Yöresel Ürünler 2020

13 Kasım 2020
Yöresel Ürünler

 
Bilindiği üzere, 14/01/2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 20/01/2015 tarihinde anılan Kanunun uygulamasına yönelik hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik 06/08/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yönetmeliğin bir amacı da, yöresel ürünlerin üretici veya tedarikçilerine büyük ve zincir mağazalarda satışına kolaylık temin ederek bu ürünlerin korunması ve desteklenmesine yardımcı olmaktır. Yöresel ürünler yönetmelikte “… İlde üretilmesi kaydıyla, coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile o yerin İl Ticaret Müdürlüğünce belirlenen hızlı tüketim malı niteliğindeki ürünleri” ; hızlı tüketim malı, “gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünleri” olarak tanımlamıştır.
Bu amaçla Bakanlığımızca ilimize özgü yöresel ürünlerin üretici ve tedarikçilerinin, İlimiz Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ziraat Odaları ve en fazla üyeye sahip tüketici örgütünün önerileri alınarak belirlenmesi istenmiştir.
İlgili kuruluşların önerileri doğrultusunda Müdürlüğümüzce oluşturulan komisyonca yapılan 12/11/2020 tarihli değerlendirmede Goji Berry, Aksaray Sarımsağı, Ağaçören Cevizi, Eşmekaya Koyun Yoğurdu, Aksaray Üzüm Pekmezi, Aksaray Tahinli Pidesi, Kömbe, Tatar Ekmeği, Aksaray Bulaması (Köpük Helva) olarak belirlenmiştir.
Bu yöresel ürünlerin üreticileri ve tedarikçileri aşağıdaki listede gösterilmiştir.

Kamuoyuna ve İlgililere saygıyla duyurulur.

 
Sıra No Ürün Üretici / Üreticiler
1 Goji Berry HZR Fidan Tarım Enerji Orman Ürünleri Hayv. San ve Tic. Ltd. Şti.
2 Aksaray Sarımsağı Aksaray Bayıraltı Köyleri Sarımsak Üreticileri
3 Ağaçören Cevizi Ağaçören Yöresi Ceviz Üreticileri
4 Eşmekaya Koyun Yoğurdu Eşmekaya Yoğurt Üreticileri
5 Aksaray Üzüm Pekmezi Aksaray Hasandağı ve Ekecik Bölgesi Pekmez üreticileri
6 Aksaray Tahinli Pidesi Aksaray Ekmek ve Pide Üreticileri
7 Kömbe Sağlık Kasabası Kömbe Üreticileri
8 Tatar Ekmeği S.S. Hamidiye Alaca Tatar Ekmeği ve Yöresel Ürünler Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi
9 Aksaray Bulaması (Köpük Helva) Ertaş Gıda
10 Aksaray Çerezlik Ay Çekirdeği Aksaray Ay Çekirdeği Üreticileri

Goji Berry
 

 
Goji Berry
 

 
Aksaray Sarımsağı